Lärarförbundet
Bli medlem

Studerandeinformatören - studenternas kontaktperson

Hos din studerandeinformatör kan du köpa böcker och träffa andra studenter.

Hos din studerandeinformatör kan du köpa böcker och träffa andra studenter.

Du som är lärarstudent har en egen kontaktperson som kallas studerandeinformatör. Det är en lärare som kan mycket om skolvärlden och fackliga världen. Kontakta din studerandeinformatör om du har frågor, behöver hjälp eller bara vill snacka lite.

Studerandeinformatörerna besöker regelbundet ditt universitet eller högskola. Hos dem kan du få veta med om det senaste från skolvärlden, prata fackliga frågor, diskutera lärarutbildningen eller höra vad som är på gång för lärarstudenter på din ort.

Vid terminsstart är de alltid vid lärosätet och välkomnar nya lärarstudenter och hjälper dem att bli medlemmar i Lärarförbundet. Att vara medlem i Lärarförbundet under studietiden är gratis och massor av förmåner ingår.

Vill du hjälpa till - de hjälper dig

Studerandeinformatörerna har också kontakt med Lärarförbundet student på din ort och kan hjälpa dig om du har lust att engagera dig eller hjälpa till med något.

Det är också studerandeinformatörerna som håller i kursen Ny lärare, för dig som snart är klar med din utbildning.

Här hittar du din studerandeinformatör

Obs! Vissa uppgifter kan vara inaktuella. Aktuella uppgifter kan inrapporteras till Lärarförbundets kansli - mejla till maria.backstrom@lararforbundet.se

Studieorter:

BORÅS
Sabrina Peroti
sabrinaperoti@gmail.com

ESKILSTUNA/VÄSTERÅS

Pernilla Holmqvist

pernilla.holmqvist@eskilstuna.se

FALUN
Anna Spong

anna.spong@falun.se

Helena Thunström

helena.thunstrom@falun.se

GOTLAND

Åsa Norrby

asa.norrby@edu.gotland.se

Helena Mårtensson

helena.martensson@edu.gotland.se

GÄVLE

Tina Selhammer

tina.selhammer@lararforbundetavdelning.se

Linda Wennerberg

linda.wennerberg@gavle.se

GÖTEBORG

Nicole El Aaraj

nicole.el.aaraj@lararforbundetavdelning.se

HALMSTAD
Gun-Marie Jeppsson

HELSINGBORG
Mattias Sörhede

mattias.sorhede@helsingborg.se

HUDDINGE - SÖDERTÖRN
Merja Lützow

merja.lutzow@huddinge.se

Marie Andersson

marie.andersson@huddinge.se

JÖNKÖPING

Henrik Tällberg
henrik.tallberg@abf.se

Madeleine Eriksson

madeleine.eriksson@lararforbundet.name
KALMAR

Elisabeth Fogby

elisabeth.fogby@lararforbundetavdelning.se

KARLSTAD
Andreas Janse

andreas.janse@karlstad.se

KRISTIANSTAD
Emma Stridsberg

emma.stridsberg@utb.kristianstad.se

LINKÖPING

Victor Diaz

victor.diaz@utb.linkoping.se

LULEÅ
Maria Kristin Strömbäck

kristin_st@hotmail.com

LUND

Jesper Persson

Jesper.Persson@lararforbundetavdelning.se

MALMÖ

Henrik Rydholm

henrik.rydholm@malmo.se

Helene Åkesson

helene.akesson@malmo.se

Solweig Sigvardsson

NORRKÖPING

Tina Hallström

tina.hallstrom@lararforbundetavdelning.se

PITEÅ
Beatrice Nilsson

Stefan Eriksson

stefan.eriksson1966@outlook.com

Sara Lockby

sara.lockby@gmail.com

SKÖVDE

Maria Holmén

maria.holmen@lararforbundetavdelning.se

STOCKHOLM

Marie Suneborn

marie.suneborn@lararforbundetavdelning.se

SUNDSVALL

Margareta Lindström

margareta.lindstrom@lararforbundetavdelning.se

Christer Andersson

christer.andersson@lararforbundetavdelning.se

TROLLHÄTTAN

Julia Nyborg

julia.rosen@live.com

UMEÅ

Mia Gisslen

mia.gisslen@umea.se

UPPSALA

Rose-Marie Umenius

rose-marie.umenius@uppsala.se

VARBERG

Katrine Luukkonen

lararforbundet@varberg.lararforbundet.se


VÄXJÖ

Susanne Niva

susanne.niva@vaxjo.se

Sofia Hugosson

sofia.hugosson@vaxjo.se

ÖREBRO

Dan Lundberg

dan.lundberg@orebro.se

Lis Aremyr

lis.aremyr@orebro.se

ÖSTERSUND

Lotta Tander

lottatander@gmail.com


  • Skapad 2013-04-05
  • Uppdaterad 2020-08-19
Frågor & Svar