Lärarförbundet
Bli medlem

Studerandeinformatören - studenternas kontaktperson

Hos din studerandeinformatör kan du köpa böcker och träffa andra studenter.

Hos din studerandeinformatör kan du köpa böcker och träffa andra studenter.

Självklart har du som är lärarstudent en egen kontaktperson. De kallas studerandeinformatörer och du kan kontakta dem om du har frågor, behöver hjälp eller bara vill snacka lite.

Som lärarstudent har du en egen kontaktperson. Det är en lärare som kan mycket om skolvärlden och fackliga världen. Du kan vända dig till dem med alla dina frågor.

Du hittar dem på universitetet

Studerandeinformatörerna besöker regelbundet ditt universitet eller högskola. Hos dem kan du få veta med om det senaste från skolvärlden, prata fackliga frågor, diskutera lärarutbildningen eller höra vad som är på gång för lärarstudenter på din ort.

Vid terminsstart är de alltid vid lärosätet och välkomnar nya lärarstudenter och hjälper dem att bli medlemmar i Lärarförbundet. Att vara medlem i Lärarförbundet under studietiden är gratis och massor av förmåner ingår.

Vill du hjälpa till - de hjälper dig

Studerandeinformatörerna har också kontakt med Lärarförbundet student på din ort och kan hjälpa dig om du har lust att engagera dig eller hjälpa till med något.

Det är också studerandeinformatörerna som håller i kursen Ny lärare, för dig som snart är klar med din utbildning.

Här hittar du din studerandeinformatör

Obs! Vissa uppgifter kan vara inaktuella. Aktuella uppgifter kan inrapporteras till Lärarförbundets kansli - mejla till maria.backstrom@lararforbundet.se

Studieorter:

BORÅS
Sabrina Peroti
sabrinaperoti@gmail.com

ESKILSTUNA/VÄSTERÅS

Jacob Axdorph

jacob.axdorph@eskilstuna.se

FALUN
Catarina Gehlin
catarina.gehlin@falun.se

GOTLAND

Åsa Norrby

asa.norrby@edu.gotland.se

Helena Mårtensson

helena.martensson@edu.gotland.se

GÄVLE

Tina Selhammer

tina.selhammer@lararforbundetavdelning.se

Linda Wennerberg

linda.wennerberg@gavle.se

Ronja Persson

ronja.persson@gavle.se

GÖTEBORG

Nicole El Aaraj

nicole.el.aaraj@lararforbundetavdelning.se

HALMSTAD
Linda Sjöström
linda.sjostrom@halmstad.se

Gun-Marie Jeppsson

HELSINGBORG
Mattias Sörhede

mattias.sorhede@helsingborg.se

HUDDINGE - SÖDERTÖRN
Merja Lützow

merja.lutzow@huddinge.se

Marie Andersson

marie.andersson@huddinge.se

JÖNKÖPING

Henrik Tällberg
henrik.tallberg@abf.se

Madeleine Eriksson

madeleine.eriksson@lararforbundet.name
KALMAR

Elisabeth Fogby

elisabeth.fogby@lararforbundetavdelning.se

KARLSTAD
Sara Höjdefors

KRISTIANSTAD
Annica Augustsson

LINKÖPING
Sara Bernhadsson
sara.bernhardsson@linkoping.se

LULEÅ
Patrik Andersson
patrik.andersson@lararforbundetavdelning.se

LUND

Jesper Persson

Jesper.Persson@lararforbundetavdelning.se

MALMÖ
Solweig Sigvardsson

NORRKÖPING

Tina Hallström

tina.hallstrom@lararforbundetavdelning.se

PITEÅ
Beatrice Nilsson

Stefan Eriksson

stefan.eriksson1966@outlook.com

Sara Lockby

sara.lockby@gmail.com

SKÖVDE

Anna-Karin Davidsson

anna-karin.davidsson@skovde.se

Maria Holmén

maria.holmen@lararforbundetavdelning.se

STOCKHOLM

Marie Suneborn

marie.suneborn@lararforbundetavdelning.se

SUNDSVALL

Margareta Lindström

margareta.lindstrom@lararforbundetavdelning.se

Christer Andersson

christer.andersson@lararforbundetavdelning.se

TROLLHÄTTAN

Mikaela Sarge
mikaela_sarge@yahoo.se

Julia Nyborg

julia.rosen@live.com

UMEÅ

Mia Gisslen

mia.gisslen@umea.se

UPPSALA

Rose-Marie Umenius

rose-marie.umenius@uppsala.se

Bella Jonsson

bella199624@gmail.com

VARBERG

Katrine Luukkonen

lararforbundet@varberg.lararforbundet.se

VÄRNAMO

Magdalena Ingesson

magdalena.ingesson@edu.varnamo.se

Julia Piipponen

julia.piipponen@edu.varnamo.se

VÄXJÖ

Mattias Karlsson

mattias.karlsson-froberg@vaxjo.se

Sofia Hugosson

sofia.hugosson@vaxjo.se

ÖREBRO

Dan Lundberg

dan.lundberg@orebro.se

Lis Aremyr

lis.aremyr@orebro.se

ÖSTERSUND

Lotta Tander

lottatander@gmail.com


Kommentera artikeln!

Med ett konto på lararforbundet.se kan du kommentera, spara och söka bland mer än 30 000 artikler. För alla lärare är lika viktiga - även de som inte är medlemmar i vårt fackförbund (ännu).

Bli medlem

eller logga in här