Sök

Skolledares personliga ombudsmän

Kontakta din personliga ombudsman när det gäller frågor som rör din yrkesroll, ditt chefskap och villkor som är förknippade med din anställning.

Att vara skolledare är att vara arbetsgivarens företrädare samtidigt som man också är arbetstagare. Detta kan skapa olika typer av dilemman, krav och förväntningar som inte alltid är lätta att hantera. Då kan det vara bra att ha någon att ventilera detta med.

När du som medlem behöver facklig hjälp är det viktigt att du vänder dig till någon du har förtroende för och som kan ge dig stöd fullt ut.

Om du vill ta upp en frågeställning eller diskutera ett problem kan du ringa våra skolledaransvariga regionombudsmän på Lärarförbundet. Du kan också ställa de frågor kring villkor och yrkesutveckling till honom eller henne.

De här har du möjlighet att kontakta

Nedan finns direktnummer till skolledarombudsmännen i respektive region. Ett annat sätt att få kontakt är att ringa medlemsservice 0770 33 03 03 (öppet vardagar) och begära att få komma till en skolledaransvarig ombudsman.

Ombudsmännen är anställda på Lärarförbundets kansli i olika delar av landet och har stor erfarenhet av skolledarfrågor.

Kontakta din personliga ombudsman om du till exempel har frågor om:

  • Yrkesutveckling
  • Lag och avtal
  • Lön och anställningsvillkor
  • Kvalitetsarbete
  • Arbetsrätt
  • Chefscoaching
  • Mentorskap
  • Utbildnings- och arbetsmiljö

Välkommen att höra av dig!






Henrik Johansson
Luleå
070-204 59 86
henrik.johansson@lararforbundet.se






Carina Jonsson
Mittnorrland
070-316 67 14
carina.jonsson@lararforbundet.se






Catharina Hedin
Falun
070-234 75 88
catharina.hedin@lararforbundet.se






Jonas Sirén
Karlstad
070-576 33 36
jonas.siren@lararforbundet.se





Anita Bergqvist
Stockholm
070-620 64 36
anita.bergqvist@lararforbundet.se






Anne Dahlberg
Uppsala
018-656056
anne.dahlberg@lararforbundet.se





Monica Ahlin Wall
Linköping
070-321 33 01
monica.ahlin.wall@lararforbundet.se






Iréne Jensen
Vänersborg
070-340 75 41
irene.jensen@lararforbundet.se





Cecilia Norberg
Göteborg
070-540 63 47
cecilia.norberg@lararforbundet.se






Steve Nilsson
Växjö
070-386 7740
steve.nilsson@lararforbundet.se






Jonas Forsberg
Malmö
070-559 18 07
jonas.forsberg@lararforbundet.se






Ingrid Silfverberg
Centralt ansvarig
070-397 94 89
ingrid.silfverberg@lararforbundet.se





Björn Hareland
Centralt ansvarig
076-809 44 33
bjorn.hareland@lararforbundet.se

Kommentera artikeln!

Med ett konto på lararforbundet.se kan du kommentera, spara och söka bland mer än 30 000 artikler. För alla lärare är lika viktiga - även de som inte är medlemmar i vårt fackförbund (ännu).

Bli medlem

eller logga in här