Lärarförbundet

Skolledares personliga ombudsmän

Kontakta din personliga ombudsman när det gäller frågor som rör din yrkesroll, ditt chefskap och villkor som är förknippade med din anställning.

Att vara skolledare är att vara arbetsgivarens företrädare samtidigt som man också är arbetstagare. Detta kan skapa olika typer av dilemman, krav och förväntningar som inte alltid är lätta att hantera. Då kan det vara bra att ha någon att ventilera detta med.

När du som medlem behöver facklig hjälp är det viktigt att du vänder dig till någon du har förtroende för och som kan ge dig stöd fullt ut.

Om du vill ta upp en frågeställning eller diskutera ett problem kan du ringa våra skolledaransvariga regionombudsmän på Lärarförbundet. Du kan också ställa såväl villkorsfrågor som yrkesfrågor kring ditt uppdrag.

De här har du möjlighet att kontakta

  • Din avdelning eller lokalavdelning. Fråga om ni har en lokal Lärarförbundet Skolledarstyrelse eller ett skolledarombud.
  • Din regionala ombudsman.

Nedan finns direktnummer till skolledarombudsmännen i respektive region. Ett annat sätt att få kontakt är att ringa vår medlemsservice Lärarförbundet Kontakt 0770 33 03 03 (öppet vardagar) och begära att få samtala med en skolledaransvarig ombudsman.

De skolledaransvariga ombudsmännen är anställda på Lärarförbundets kansli i olika delar av landet och har stor gemensam erfarenhet av skolledarfrågor.


Kontakta din personliga ombudsman om du till exempel har frågor om:

  • Yrkesutveckling
  • Lag och avtal
  • Lön och anställningsvillkor
  • Kvalitetsarbete
  • Arbetsrätt
  • Utbildnings- och arbetsmiljö

Välkommen att höra av dig!





Henrik Johansson
Luleå
070-204 59 86
henrik.johansson@lararforbundet.se



Carina Jonsson
Mittnorrland
070-316 67 14
carina.jonsson@lararforbundet.se



Catharina Hedin
Falun
070-234 75 88
catharina.hedin@lararforbundet.se



Jonas Sirén
Karlstad
070-576 33 36
jonas.siren@lararforbundet.se



Anita Bergqvist

Stockholm
070-620 64 36
anita.bergqvist@lararforbundet.se

Anne Dahlberg, skolledare


Anne Dahlberg

Uppsala
018-656056
anne.dahlberg@lararforbundet.se



Monica Ahlin Wall
Linköping
070-321 33 01
monica.ahlin.wall@lararforbundet.se
Carina Thorell


Carina Thorell
Vänersborg
072-586 82 69


carina.petersson@lararforbundet.se


Anders Forsell


Anders Forsell
Göteborg
070-218 85 06
anders.forsell@lararforbundet.se

Steve Nilsson, skolledare



Steve Nilsson
Växjö
070-386 7740
steve.nilsson@lararforbundet.se



Jonas Forsberg
Malmö
070-559 18 07
jonas.forsberg@lararforbundet.se

Lars Svensson, skolledare


Lars Svensson
Utredare och sekreterare Lärarförbundet Skolledares styrelse
070-241 85 39
lars.svensson@lararforbundet.se




Björn Hareland
Centralt ansvarig ombudsman
076-809 44 33
bjorn.hareland@lararforbundet.se

Kommentarer:

Anders
Anders Forsell

Dags att uppdatera?

  • Skapad 2016-12-19 12:34
Anders

Om Anders Forsell

Skriv en kort presentation om dig själv.

Kommentera artikeln!

Med ett konto på lararforbundet.se kan du kommentera, spara och söka bland mer än 30 000 artikler. För alla lärare är lika viktiga - även de som inte är medlemmar i vårt fackförbund (ännu).

Bli medlem

eller logga in här