| Dogge Doggelito är rappare och medlem i gruppen Latin Kings som kommer från norra Botkyrka utanför Stockholm. Latin Kings bildades 1988 och har kommit ut med fyra album. Redan debutplattan ”Välkommen till förorten” gav gruppen två Grammis. Deras senaste skiva heter ”Mitt kvarter”
|  | Med all respekt för den kungliga familjen, som säkert gör vad de kan för att utgöra en positiv kraft i vårt land. Men det verkar som om dagens prioriteringar är helt åt skogen. Samhället styrs av helt fel värderingar, tycker jag. Allt gott som hade uppnåtts av tidigare generationer håller på att vittra sönder. Det goda samhället undermineras. Lönsamheten kan väl knappast vara lönsam längre, när träden dör, marken försuras och de psyksjuka dör i trappuppgångar. Det är helt enkelt ovärdigt ett civiliserat samhälle med de så kallade lönsamhetskalkyler man numera sysslar med.
Samhälle betyder att hålla samman, gå ihop för att skapa något gott gemensamt, något som kommer alla tillgodo. När flera människor samlas för att bygga upp något tillsammans skapas synergi det vill säga extra energi förutom den som alla bär på var för sig.
Motsatsen till detta är det egoistiska handlandet, som förr eller senare leder till konflikt. För här finns inte det gemensamma intresset utan var och en står emot den andre. Då blir energin destruktiv. Det blir till att krossa varandra eller en tävling där några få är vinnare och resten förlorare. Dessa idéer breder ut sig i vårt land i dag. Och det är inte det Sverige, som var känt över hela världen och som vi var stolta över.
Bostadssegregationen har utvecklats blixtsnabbt. I de forna fattigkvarteren på Södermalm i Stockholm huserar mediafolk och IT-miljonärer. En miljon kronor per rum för en lägenhet på Söder. Den gamla kåkstaden Lugnet rivs och ger plats åt lyxiga Hammarby Sjöstad.
Var är alla de människor, som en gång bodde där? För man har väl inte ordnat ett fräschare boende åt dem? Nej, de befolkar tunnelbanor, trappuppgångar och dör i kulvertar under de tjusiga nya butikerna i Stockholm City. Patienterna från Långbro och Beckis likaså. Nu finns det inga pengar för de svaga, trots att vi betalar skatt för att alla innevånare ska känna sig trygga i vårt land. Det finns till och med lag på den rättigheten: socialtjänstlagen. Men den lagen är det fritt att bryta emot.
Varje dag går många tusen människor till sina arbeten inom vården och omsorgen. De gör det bästa de kan med undermåliga löner, ständigt minskande resurser och usla arbetsmiljöer. Det sliter ut sig och ingen tackar dem för det. En ung man inom IT-branschen har dubbelt så hög lön på sitt första jobb som ett vårdbiträde med tjugo års tungt slit bakom sig. Billiga entreprenörer får sköta de gamla och svaga och det allra dyrbaraste vi har: barnen, far illa för att man ser på dem som en kostnad och inte en resurs. Förr sade man ”barnen är framtiden” och nu sägs det, att det man sparat in på barnen, det får man bygga fängelser för.
Några tankar av
Dogge Doggelito
(2002-02-14) |